wtorek, 10 grudnia 2019
wtorek, 22 października 2019
Rozwój systemów operacyjnych.
Wersje systemu Microsoft Windows:
Windows 1.0
Okna znajdowały się w dolnej części ekranu. Nie było pulpitu, a programy uruchamiało się za pośrednictwem menedżera plików.Brakowało programów, bo były po niewystarczające, a innych programów praktycznie nie było. Był jedynie dostęp do programów grafiki wektorowej.
Windows 3.0
Program również został zupełnie zmieniony i miał znacznie ulepszony wygląd. Wreszcie można mówić o Windows jako o rozwiązaniu oferującym graficzny interfejs użytkownika, a nie tekstową semigrafikę. Zawarto w nim znacznie odświeżony interfejs użytkownika oraz ulepszenia techniczne w celu lepszego wykorzystania mechanizmów zarządzania pamięcią. Posiadał napęd dyskietek, dysk twardy oraz kartę graficzną. Windows 3.0 był ostatnią wersją Windows mogącą pracować w trybie rzeczywistym procesora i która była w pełni zgodna z programami dla starszych wersji.
Windows 3.11
Nowy 32-bitowy sterownik sieciowy w Windows for Workgroups pozwala na lepszą współpracę sieci z systemem operacyjnym, polepszając wydajność i niezawodność. Większa szybkość. Nowy 32-bitowy system plików zapewnia o 150% szybszy dostęp do dysku, natomiast o 100% szybszy w sieci, dzięki zastosowaniu 32-bitowych sterowników kart sieciowych NDIS 3.0. Administrator sieci może kontrolować dostęp wybranych stacji roboczych do zasobów, określać zasady zmiany hasła dostępu oraz korzystać z możliwości ochrony, wbudowanej w domeny Windows NT.Windows 95
Windows 95 był pierwszą generacją Windows, w której pojawił się dobrze dziś znany i lubiany przez użytkowników element interfejsu o nazwie menu Start. Był to też pierwszy Windows, który od razu oferował możliwość korzystania z zasobów internetowych za pośrednictwem przeglądarki (oczywiście był nią Internet Explorer). Ignorujący wcześniej internet Bill Gates całkowicie zmienia swoje nastawienie uznając internet za jedną z najważniejszych rzeczy od momentu pojawienia się komputera.Windows 98
Windows 98 w przeciwieństwie do poprzednika jest od razu przygotowany na obsługę urządzeń USB, jest to też pierwszy Windows, który umożliwiał odtwarzanie płyt DVD. Była to też pierwsza edycja Windows, w której zastosowano system plików FAT32, co pozwalało na korzystanie w tym systemie z dysków i partycji dyskowych o pojemności większej niż 2 GB.
Windows 2000
Była to pierwsza wersja Windows, w której pojawiła się usługa Active Directory, bez której wielu administratorów Windows dziś nie wyobraża sobie życia.Windows 2000 to również zmodyfikowany interfejs. Zmiany były w zasadzie jedynie wizualne ( ikonki), a nie funkcjonalne (w obrębie interfejsu). Choć teoretycznie system ten mógł być instalowany na komputerach domowych, obsługiwał również DirectX (co teoretycznie pozwalało na korzystanie z gier. Rynku typowo konsumenckiego Windows 2000 jednak nie zdobył, czego powodem był głównie brak dedykowanych sterowników do wielu urządzeń i akcesoriów (np. skanerów, drukarek).
Windows XP
Był to pierwszy system oferowany zarówno dla użytkowników domowych, jak i profesjonalistów. Warto dodać, że specjalna edycja Windows XP 64-bit Edition, była pierwszą wersją Windows obsługującą możliwości 64-bitowych procesorów Itanium.System wyposażono w przeglądarkę, odtwarzacz multimedialny, dodano funkcję pulpitu zdalnego. System zawierał wiele nowości i usprawnień w stosunku do interfejsu. Zawierał zaporę sieciową,
Windows Vista
Windows XP okazał się produktem na tyle udanym, że zastąpienie go okazało się zadaniem dość trudnym i pierwsza próba okazała się nieszczególnie udana, gdy spojrzymy na statystyki sprzedaży i wykorzystywania nowego systemu w stosunku do Windows XP. Mimo to Windows Vista oferowało sporo ciekawych zmian i innowacji, nie chodziło tylko o pełen cieni, krągłości i przezroczystości interfejs zwany Aero, czy usunięcie napisu "start" z menu Start. Microsoft wprowadził wiele zmian zwiększających bezpieczeństwo korzystania z systemu, m.in. znacznie bardziej rozbudowaną i funkcjonalną zaporę sieciową, funkcję kontroli konta użytkownika, pojawił się również program chroniący przed oprogramowaniem szpiegowskim Windows Defender. W najdroższej wersji Windows Vista Ultimate użytkownik mógł również korzystać z nowej funkcji szyfrowania dysków i partycji o nazwie BitLocker.
Windows 7
System ten w przeciwieństwie do poprzednika nie miał wygórowanych wymagań sprzętowych (w zasadzie pozostały one niezmienne, ale w tym czasie sprzęt się znacznie rozwinął). Windows 7 przynosi znaczne usprawnienia w bardzo szerokim zakresie, ale warto tu wspomnieć o ułatwieniach w zakresie łączności bezprzewodowej, tak dziś powszechnej. Sam wygląd systemu nie zmienił się znacząco w stosunku Visty, za to poprawiono niektóre funkcje poprzednika, jak np. kontrolę konta użytkownika, która już nie zasypuje użytkownika pytaniami o zezwolenia na często wykonywane działania. Nowością w "siódemce" był również pasek zadań. Sukces rynkowy tego systemu wskazywał na jedno: udało się opracować dobrego następcę Windows XP.
Windows 8
Windows 8 całkowicie wywracający na lewą stronę dotychczasowe przyzwyczajenia użytkowników. Windows 8 ze swoim ekranem start, płaskim interfejsem z charakterystycznymi kafelkami i priorytetowym wręcz podejściem do kwestii sterowania dotykiem nie przypadł do gustu użytkownikom. Również same aplikacje przeznaczone dla interfejsu Modern UI, które początkowo można było uruchomić wyłącznie pojedynczo i na całym ekranie nie oferowały nawet namiastki funkcjonalności dostępnych w wielu klasycznych i niejednokrotnie bardzo rozbudowanych aplikacjach dla systemu Windows.
Windows 10
Windows 10 będzie ostatnim systemem Windows. Jeżeli Microsoft utrzyma przyjęte założenia, a konsumenci je zaakceptują, to Windows 10 będzie produktem, automatycznie aktualizowaną i doskonaloną, a kolejne generacje systemu operacyjnego będą - podobnie jak w przypadku systemu operacyjnego dla platformy Apple - oferowane bezpłatnie. W Windows 10 system sam informuje o ewentualnych błędach, zawieszeniach systemu, restartach itp. Interfejs użytkownika Windows 10 zmienia swoje zachowanie w zależności od typu urządzenia i dostępnych wejść. Dla urządzeń bez ekranu dotykowego, stosowane jest połączenie poprzedniego menu Start z systemu Windows 7, wraz z listą aplikacji i oknem wyszukiwania po lewej stronie i kafelkami aplikacji po prawej.Okna programów mogą być dzielone na ćwiartki ekranu poprzez przeciąganie ich do rogów.
Windows 10 oferuje odświeżone wersje gier karcianych z Windows 7.
wtorek, 15 października 2019
Prezentacja pt."Ja i mój komputer".
wtorek, 1 października 2019
BHP przy pracy w komputerze.
Co może się stać przy niewłaściwym korzystaniu z komputera:
* porażenie prądem* pożar
* zagrożenia zdrowotne:
-fizyczne
- psychiczne
Najważniejsze to odłączenie zasilania prądu.
Numer alarmowy: 112
Wspomnienia z wakacji.
Tegoroczne wakacje były dla mnie bardzo ciekawe i interesujące, ponieważ zwiedziłem wiele miejsc, które mnie zachwyciłam. Na początku pojechałam do cioci, gdzie zażywałem świeżego powietrza i pięknych krajobrazów. Jeździłam na rowerze i wrotkach.Otaczając się licznymi wzgórzami. Gdy wróciłam do domu po kilku dniach pojechałam z rodziną do Bułgarii, gdzie spędziłam 10 długich dni. Jedną z głównych atrakcją było zwiedzanie Nesebyru oraz płynięcie statkiem pirackim. Nesebyr jest położone we wschodniej części kraju. Jest to małe miasteczko, ale i piękne miasteczko, z którego słynie Bułgaria. Z Bułgarii przywiozłem wiele pamiątek i wspomnienia, które zostaną ze mną na długo. Te wakacje oceniam za najlepsze ze wszystkich, ponieważ niemal codziennie poznawałam nowych ludzi i dzięki nim nie było czas na nudę.
Resztę wakacji spędziłam w dom grając w gry planszowe, chodząc po górach oraz jeżdżąc na wrotka i rowerze.
Góra Żar
Subskrybuj:
Posty (Atom)